Uczniowie klasy 1W nawiedzili miejsca pamięci ważne dla mieszkańców Grajewa i okolic ze względu na pamięć ofiar nieludzkiego reżimu Niemiec Hitlerowskich. A Ty drogi Czytelniku znasz je i ich historię?
Prostki – Bogusze miejsce zbrodni z II Wojny Światowej
W latach 1941-1944 r. na obszarze Prostek i Bogusz, Niemcy zorganizowali szereg obozów jenieckich, w których więziono od 40 do 50 tysięcy jeńców radzieckich, włoskich i francuskich oraz ludności cywilnej: Polaków, Żydów, Litwinów. W wyniku głodu, zimna, chorób i rozstrzelań zginęło około 30 tysięcy żołnierzy rosyjskich, 460 żołnierzy włoskich oraz setki ludności cywilnej. Rozprzestrzeniało się tam wiele chorób zakaźnych, panował ogólny głód i dochodziło do aktów kanibalizmu.
Po wojnie część zwłok zamordowanych ekshumowano i pochowano na specjalnym cmentarzu w Boguszach przy ul. Bojowników. Spoczywa na nim 11070 ofiar – jeńców i ludności cywilnej.
W miniony wtorek uczniowie klasy 3 W SP w 100. rocznicę powstania 9. Pułku Strzelców Konnych- patrona szkoły odbyli wycieczkę geograficzno-historyczną do Biebrzańskiego Parku Narodowego, gdzie odwiedzili historyczne miejsca związane z walkami 9. PSK AK. Serdeczne podziękowania za organizację wycieczki kierujemy do p. Andrzeja Sikory z BPN, p. Antoniego Dudzinskiego TP 9. PSK w Grajewie.