mgr Borkowska Anna   –  pedagog specjalny

Godziny pracy pedagoga specjalnego:
Poniedziałek: 13:45 – 16:00
Wtorek: 8:00 – 9.40
Środa: 12:45 – 16:00
Czwartek: 13:45 – 14:40
Piątek: 11:45 – 16:00

mgr Puchalska Urszula  –  psycholog szkolny

Godziny pracy psychologa szkolnego:
Poniedziałek: 13.00 – 16.30
Wtorek: 8.00 – 9.30
Środa: 13.00 – 16.00
Czwartek: 12.00 – 14.30
Piątek: 12.15 – 14.15

mgr Szczepańska Beata  –  pedagog szkolny

Godziny pracy pedagoga szkolnego:
Poniedziałek: 10.50 – 15.10
Wtorek: 8.00 – 8.45, 9.45 – 12.40
Środa: 8.20 – 13.25
Czwartek: 8.00 – 15.10
Piątek: 8.00 – 10.35

Rok szkolny 2022/2023

3 grudnia – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

„ A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce żeby go normalnie traktować.”
Anna Dymna

Rokrocznie 3 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Ma ono na celu zwrócenie szczególnej uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu, społecznym, gospodarczym i kulturalnym. Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to doskonała okazja dla uczniów naszej szkoły, by zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych. Tego dnia naszym zadaniem jest budowanie właściwych relacji oraz kształtowanie postawy tolerancji, zrozumienia z jakimi trudnościami spotykają się osoby niepełnosprawne na co dzień. Zwracajmy uwagę i uświadommy sobie, że należy szanować każdego człowieka niezależnie od jego sprawności, a także pamiętajmy, że wszyscy jednakowo odczuwamy emocje i potrzebujemy akceptacji drugiego człowieka.
W tym roku szkolnym obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole przyjęły formę akcji informacyjnej ph: „ Każdy inny- wszyscy równi”. Z tej okazji „szkolni specjaliści” przygotowali materiały, które nie tylko przybliżą ideę tego dnia i jego główne założenia, ale także pomogą zrozumieć problemy osób z niepełnosprawnościami. W pierwszej części zachęcamy przede wszystkim do obejrzenia krótkich filmików edukacyjnych, w których zaprezentowano, jak powinniśmy zachowywać się wobec osób z czterech grup niepełnosprawności – niewidomych, niesłyszących, z niepełnosprawnością ruchową oraz intelektualną. W drugiej części przedstawiamy prezentację, w której znajdziemy wiele przydatnych rad i wskazówek, co pozwoli zwiększyć naszą świadomość na ten temat.
Anna Borkowska
Część I: Filmiki edukacyjne
niepełnosprawność intelektualna/autyzm: https://youtu.be/RUbAzv_SeRc
niepełnosprawność wzrokowa: https://www.youtube.com/watch?v=4Y01f08_syw
niepełnosprawność słuchowa: https://www.youtube.com/watch?v=je0RXUkQ7HA
niepełnosprawność ruchowa: https://www.youtube.com/watch?v=90YGkSe-Cro

Część II: Prezentacja: Dzień Niepełnosprawności 2022

Dobre słowo – Podziel się nim!
„Możesz na mnie liczyć”, „Dziękuję, że jesteś”, „Pozdrawiam” – takie między innymi słowa zamieścili uczniowie i nauczyciele na Drzewku Życzliwości. Mini happening, który odbył się w naszej szkole 21 listopada w ramach obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień wywołał radość i uśmiech na twarzach uczestników akcji. Zbiorowość szkolna pokazała, że życzliwość w naszej szkole nie jest pojęciem abstrakcyjnym. Pedagodzy i psycholog szkolny serdecznie dziękują Samorządowi Uczniowskiemu za pomoc, a społeczności szkolnej za zaangażowanie i „dobre słowo”. Pozytywna energia, którą przekazaliście innym, na pewno powróci do Was ze zdwojoną siłą.

Dzień Życzliwości

Ludzie to nie towar!

Pod takim hasłem 18 października odbyło się spotkanie uczniów klas maturalnych (IVd, IVe) z przedstawicielką Komendy Powiatowej Policji w Grajewie Panią Grażyną Rodzeń oraz st. chor. Martą Kostecką z Państwowej Straży Granicznej. Zaproszeni goście w formie dyskusji przybliżyli młodym ludziom czym jest zjawisko handlu ludźmi oraz jakie przybiera formy. Treści teoretyczne uzupełniali projekcją spotów obrazujących ten proceder. Dużo miejsca poświęcono również na omówienie sposobów zapobiegania takim sytuacjom. Przedstawicielki służb tłumaczyły, na co należy zwracać uwagę podczas szukania pracy za granicą oraz jakie sytuacje powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Młodzi ludzie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu zadając pytania dotyczące tego zjawiska.

Beata Szczepańska

JESTEŚ WAŻNY, TAK JAK JA!

10 października w naszej szkole odbyła się akcja z okazji Dnia Zdrowia Psychicznego.  Miała ona na celu szerzenie  zrozumienia wobec chorób psychicznych m.in. depresji, która dotyczy coraz częściej młodych ludzi. Bardzo ważne jest szybkie wykrycie problemu oraz znalezienie odpowiedniej pomocy i wsparcia.  W akcje włączyli się uczniowie oraz nauczyciele pracujący w szkole. Organizatorami wydarzenia byli: psycholog szkolny, pedagog, pedagog specjalny oraz Samorząd Uczniowski.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za odwagę i chęć uczestnictwa w akcji.

Urszula Puchalska