Uczniowie klasy 1W nawiedzili miejsca pamięci ważne dla mieszkańców Grajewa i okolic ze względu na pamięć ofiar nieludzkiego reżimu Niemiec Hitlerowskich. A Ty drogi Czytelniku znasz je i ich historię?

Prostki – Bogusze miejsce zbrodni z II Wojny Światowej

W latach 1941-1944 r. na obszarze Prostek i Bogusz, Niemcy zorganizowali szereg obozów jenieckich, w których więziono od 40 do 50 tysięcy jeńców radzieckich, włoskich i francuskich oraz ludności cywilnej: Polaków, Żydów, Litwinów. W wyniku głodu, zimna, chorób i rozstrzelań zginęło około 30 tysięcy żołnierzy rosyjskich, 460 żołnierzy włoskich oraz setki ludności cywilnej. Rozprzestrzeniało się tam wiele chorób zakaźnych, panował ogólny głód i dochodziło do aktów kanibalizmu.

Po wojnie część zwłok zamordowanych ekshumowano i pochowano na specjalnym cmentarzu w Boguszach przy ul. Bojowników. Spoczywa na nim 11070 ofiar – jeńców i ludności cywilnej.

Kosówka”.

20.01.1945. czyli 76 lat temu w lesie „kosówka” Niemcy rozstrzelali wiele Polskich rodzin, w tym dzieci i kobiety. W marcu 1945 przeprowadzono ekshumacje ofiar i pochowano zmarłych na cmentarzu w Grajewie.