W dniu 5 listopada 2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w prelekcji przeprowadzonej przez pracownika Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku w ramach akcji edukacyjnej „Twoja krew, moje życie”, organizowanej w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2021-2026”. Celem projektu edukacyjnego jest promowanie honorowego krwiodawstwa, obalenie mitów związanych z oddawaniem krwi oraz kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych wśród uczniów. Krew jest lekiem, którego nie da się niczym zastąpić. Codziennie wykorzystuje się ją w sytuacjach zagrożenia życia, podczas zabiegów, jak również w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworowych.
Słuchacze otrzymali także informacje, w jaki sposób mogą zostać dawcami szpiku lub komórek krwiotwórczych pobranych z krwi obwodowej. Przeszczepienie szpiku jest dla wielu chorych jedynym zabiegiem ratującym życie. Często poszukuje się potencjalnych dawców wśród rodziny chorego, ale szansa znalezienia zgodnego z chorym dawcy rodzinnego (zdrowego) jest niewystarczająca, stąd tworzy się rejestry dawców niespokrewnionych. Każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 50 rokiem życia może zgłosić się do RCKiK w Białymstoku, lub jego placówek, wypełnić deklarację oraz kwestionariusz, w celu przystąpienia do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej. Rejestracji można dokonać również podczas ekip wyjazdowych RCKiK w Białymstoku, oraz w Mobilnych Punktach Poboru Krwi. Wypełnienie deklaracji nic nie kosztuje, a może uratować życie. Tym bardziej cieszy fakt, że podczas akcji pobierania krwi dnia 12 listopada b.r. trzech uczniów zadeklarowało chęć zostania dawcą szpiku.
Dziękujemy społeczności, nie tylko szkolnej, za aktywny udział w obu wydarzeniach oraz podnoszeniu poziomu wiedzy i świadomości prozdrowotnej.
Ewa Prokopiuk
Wiesław Ruszczyk
Beata Strzałkowska