Z okazji Święta Niepodległości społeczność szkolna Zespołu Szkół Nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie około godz. 11.11 zebrała się na sali gimnastycznej, aby wspólnie odśpiewać „Mazurek Dąbrowskiego”. Po akcji „Szkoła do Hymnu” odbył się krótki apel przygotowany przez uczniów klas mundurowych 1wsp oraz 2wsp pod opieką nauczycieli: Pani Haliny Waszkiewicz, Pani Sylwii Kuźniak oraz Pana Wiesława Ruszczyka. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.
Uczniowie klasy 1wsp wzięli udział w w. Poznali miejsca walk 9. PSK AK w rejonie Czerwonego Bagna, usłyszeli również historię m. Grzędy spalonej przez Niemców w 1944 roku. Ponadto poznali najciekawsze przyrodnicze miejsca na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.
Uczniowie klasy 2W nawiedzili miejsca pamięci ważne dla mieszkańców Grajewa i okolic ze względu na pamięć ofiar nieludzkiego reżimu Niemiec Hitlerowskich. A Ty drogi Czytelniku znasz je i ich historię?
Prostki – Bogusze miejsce zbrodni z II Wojny Światowej
W latach 1941-1944 r. na obszarze Prostek i Bogusz, Niemcy zorganizowali szereg obozów jenieckich, w których więziono od 40 do 50 tysięcy jeńców radzieckich, włoskich i francuskich oraz ludności cywilnej: Polaków, Żydów, Litwinów. W wyniku głodu, zimna, chorób i rozstrzelań zginęło około 30 tysięcy żołnierzy rosyjskich, 460 żołnierzy włoskich oraz setki ludności cywilnej. Rozprzestrzeniało się tam wiele chorób zakaźnych, panował ogólny głód i dochodziło do aktów kanibalizmu.
„Kosówka”.
20.01.1945. w lesie „kosówka” Niemcy rozstrzelali wiele Polskich rodzin, w tym dzieci i kobiety. W marcu 1945 przeprowadzono ekshumacje ofiar i pochowano zmarłych na cmentarzu w Grajewie.