W dniu 12 października 2023 r. klasy mundurowe Zespołu Szkół Nr 2 im. 9. PSK w Grajewie wzięły udział w uroczystościach upamiętniających ks. Aleksandra Pęzę – wikariusza parafii Trójcy Świętej w Grajewie, bohatera i męczennika. Podczas II wojny światowej, ryzykując życie, prowadził on konspiracyjną edukację dzieci i młodzieży, uczestniczył w ruchu oporu, był kapelanem podziemnego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej i jednego z lokalnych oddziałów partyzanckich. Pomagał w ukrywaniu Żydów i apelował o stawianie oporu wobec niemieckich nacisków włączania się w prześladowania Żydów. Został zamordowany przez hitlerowskich okupantów w lesie Kosówka 15 lipca 1945 roku wraz z 295 mieszkańcami Grajewa.
Uczniowie ZS Nr2 ( Daria Mróz, Oliwier Cybula, Mateusz Turowski, Szymon Kajewski i Gabriela Zuzanna Komor) czynnie uczestniczyli w uroczystościach, przygotowując oprawę liturgiczną Mszy Świętej oraz część artystyczną podczas odsłonięcia tablicy poświęconej księdzu Aleksandrowi Pęzie.