Nagranie filmu i montaż: Mateusz Gardocki – uczeń klasy informatycznej 3dsp.

Obchody Dnia Ziemi to doskonała okazja, aby pochylić się nad globalnymi problemami współczesnego świata. Społeczność ZS Nr2, w związku z powyższym, podjęła ekologiczne wyzwanie! Uczniowie wzięli na tapetę PLASTIK. Czy 8 mln ton tworzyw sztucznych, trafiających rokrocznie do oceanów, robi wrażenie? Czy czas rozkładu tworzyw jest długi, czy krótki? Czy, i jeśli tak, to co – warto robić na rzecz środowiska?

Te, i inne pytania, skłoniły Uczniów do przeprowadzenia oraz analizy ciekawego eksperymentu! Początkowa faza polegała na doświadczalnym sprawdzeniu, jak dużo zebranego plastiku – w różnej postaci – zmieści się w danej objętości. Pierwsze miejsce zajęły plastikowe korki, a zgniecione i niezgniecione butelki uplasowały się na kolejnych pozycjach. Wyniki doświadczeń i całego eksperymentu, pozwoliły na sformułowanie nie tylko konkretnych wniosków, ale też swoistego kanonu naszych działań. Myśl przewodnia – recykling, recykling, i jeszcze raz recykling!

Ekologiczny kanon anty plastikowy:

1. Zbieramy i segregujemy odpady z tworzyw sztucznych, odpowiednio dopasowując do wtórnego wykorzystania.
2. Zgniatamy plastikowe butelki po napojach, by oszczędzić miejscu do przechowywania.
3. Uczestniczymy w konkretnych akcjach charytatywnych np. zbiórkach nakrętek na rzecz finansowego wsparcia chorych dzieci.
4. Ograniczamy zużycie tworzyw sztucznych we własnym gospodarstwie domowym. Zastępujemy je wielorazowymi pojemnikami szklanymi.
5. Promujemy w social mediach postawy na rzecz ochrony środowiska.
6. Angażujemy się w proekologiczne kampanie społeczne.