Szkolne obchody 11 listopada

"Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest  godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości".

Józef Piłsudski

W 99. rocznicę odzyskania niepodległości odbył się w Zespole Szkół Nr 2 im 9. PSK w Grajewie uroczysty apel.  Celem obchodów było umocnienie postawy patriotycznej młodego człowieka. Pamięć  o przeszłości historycznej w naszej szkole stanowi nieodzowny element edukacji.  Uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali  hymn narodowy  i  obejrzeli  mini-spektakl nawiązujący do sytuacji Polski pod zaborami. Nie zabrakło symbolicznych przedmiotów takich jak: kajdany, którymi spętana była ojczyzna w niewoli.  W spektaklu pojawiły się cytaty, z ważnych dla Polaków , tekstów literackich np. z "Wesela "Stanisława Wyspiańskiego:

" Miałeś, chamie, złoty róg,
(...)
ostał ci się ino sznur,
ostał ci się ino sznur".

Przedstawienie wzbogaciły poezja śpiewana   m.in." Miejcie nadzieję"  Adama Asnyka, czy  piosenka Marka Grechuty "Ojczyzna".

W finałowej scenie uczniowie wzorem z  historii  zerwali kajdany i tym samym  potwierdzili, że żyjemy w niepodległej Polsce.

Uczniowie zaangażowani w organizację uroczystości:

Prowadząca: Klaudia Koniecko

Aktorzy: Karolina Żbikowska, Sabina Haraś, Afrodyta Żabińska, Jakub Kaczmarczyk,

Lidia Supińska, Jakub Jagielski

Oprawa muzyczna: Inga Kwiatkowska, Grzegorz  Lendo

Oprawa Techniczna: Narek Adamyan

Dekoracje: Dagmara Ostrowska, Kamila Truszkowska, Weronika Rożenek, Paulina Budrewicz

Opiekunowie: Monika Pskowska , Halina Waszkiewicz

Monika Pskowska