Słuchanie Wszechświata w Białymstoku? Czemu nie! Zwłaszcza, gdy dosłownie można otrzeć się o noblistę. Wykład Pana Profesora Piotra Jaranowskiego był prawdziwym smaczkiem zarówno dla pasjonatów astronomii, tak jak i dla laików w tej dziedzinie.
Już sam temat, jak twierdzi Asia Czaplicka z 2bw, może się podobać. I dorzuca: dowiedziałam się ciekawych rzeczy na temat czarnych dziur i kosmosu. Moim zdaniem warto organizować takie wyjazdy.
Zgadzam się. W bardzo przystępny i umiejętny sposób zostały przedstawione nurtujące ludzi zagadnienia m.in. fale grawitacyjne, ciemna materia, supernowe, czy też rozszerzający się nieustannie Wszechświat. Dodatkowym atutem spotkania było przybliżenie wkładu polskich naukowców w tegoroczną nagrodę Nobla z fizyki. To właśnie praca badawcza profesora Jaranowskiego z Uniwersytetu w Białymstoku znalazła się w uzasadnieniu werdyktu kapituły. Z całą pewnością wykład zaciekawił wielu obecnych, czego dowodem była ożywiona końcowa dyskusja słuchaczy z prelegentem. Poruszone zastały intrygujące tematy, takie jak podróże w czasie w obliczu obecnych odkryć fizyki, czy też ewentualny wpływ zderzeń gwiazd neutronowych na Ziemię i jej mieszkańców. „Profesor odpowiedział na każde pytanie zadane przez publiczność bez dłuższego zastanowienia, co podobało mi się najbardziej” – twierdzi Weronika Sosnowska z klasy 2bw.
Podsumowując, wszystkich zainteresowanych tematyką odsyłam na nasz profil facebookowy, gdzie zamieściliśmy relację na żywo z UwB oraz zachęcam do dyskusji
z Arturem Andruszkiewiczem (kl.3d), który okazał się prawdziwym fanem astrofizyki.
Aleksandra Chełmińska (3b; WIP)