VIII Mundurowe Manewry „Zdobywanie Jednostki”

W dniu 19 października 2017 roku na terenie byłej jednostki 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie odbyły się VIII Mundurowe Manewry „Zdobywanie Jednostki”.

Do udziału w „MANEWRACH” zgłosiły się między innymi jednostki Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Organizacje Strzeleckie oraz młodzież gimnazjalna.  Powiat Grajewski reprezentowała drużyna pracowników Starostwa Powiatowego w Grajewie.

Honorowy patronat nad tegorocznymi zawodami objął Starosta Grajewski Pan Zygmunt Kruszyński, Burmistrz Miasta Grajewo Pan Dariusz Latarowski, Prezes Towarzystwa Przyjaciół 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie Pan Antoni Dudziński.

Punktualnie o godzinie 9:00 Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie Pani Marzena Joanna Sulkowska powitała i przedstawiła wszystkie drużyny.

Uczestnicy zawodów  zmagali się z 5 konkurencjami. Musieli wykazać się sprawnością fizyczną, umiejętnościami z zakresu ratownictwa medycznego, strzelectwa oraz wiedzą z zagadnień związanych z udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Manewry były niesamowitą przygodą wymagającą odwagi i wytrzymałości szczególnie dla młodzieży  która wróciła bogatsza o nowe doświadczenia. Uczniowie zapoznali się z różnorodnymi typami broni oraz mogli zobaczyć jak wyposażony jest funkcjonariusz Oddziału Prewencji Policji. Całą wiedzę uczniowie praktykowali na przygotowanych wcześniej przez organizatorów konkurencjach które polegały m.in. na rozłożeniu i złożeniu karabinu AK47, oraz założeniu na czas stroju policyjnego. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyła się konkurencja ”POMPA” przygotowana przez funkcjonariuszy Komendy PSP w Grajewie polegająca na przejściu elementów pożarniczego toru przeszkód.

Po zakończeniu rywalizacji i odczytaniu wyników przez  Dyrektor ZS nr 2 im 9. PSK w Grajewie Panią Marzenę Joannę Sulkowską nastąpiła dekoracja zwycięzców oraz wręczenie dyplomów uczestnikom zawodów. Zwycięskie drużyny zostały nagrodzone pamiątkowymi pucharami i dyplomami.

Podczas trwania zawodów uczestnicy mogli korzystać z posiłku przygotowanego przez młodzież szkolną, była tradycyjna grochówka, bigos, ciasto, kawa oraz herbata.

Impreza ma na celu zintegrowanie młodzieży szkolnej i mieszkańców ze środowiskiem wojskowym  i innych służb mundurowych, propagując wiedzę z zakresu obronności państwa i kształtując  patriotyczne postawy obywatelskie oraz kultywowanie tradycji lokalnych – wojskowych i strzeleckich, a także rozwijanie rywalizacji sportowej w duchu „fair play”. Ponadto potkanie młodzieży szkolnej było szansą nawiązania nowych znajomości, przyjaźni jak również możliwości  wymiany spostrzeżeń i wrażeń z innymi uczestnikami zawodów, którzy kształcą się w klasach o profilu mundurowym.

Drużyny Cywilne

Najlepsi indywidualnie:
Konkurencja „POLICJANT” – Karol Cieślak – PG nr 3 w Grajewie, kl. IIIc
Konkurencja „CYKLOP” - Krystian Niecikowski – PG w Wąsoszu
Konkurencja „BIEGACZ”– Filip Dodkowski – PG nr 2 w Grajewie, kl. IIIc
Konkurencja „POMPA” Aleksandra Karwowska – PG nr 1 w Grajewie, kl. IIIb
Konkurencja „MEDYK” Hubert Świderski – PG w Wąsoszu

Najlepsi drużynowo:
Konkurencja „POLICJANT” – Publiczne Gimnazjum nr 3 w Grajewie, kl. IIId
Konkurencja „BIEGACZ” – Publiczne Gimnazjum nr 3 w Grajewie, kl. IIId
Konkurencja „CYKLOP” – Publiczne Gimnazjum w Wąsoszu
Konkurencja „POMPA” – Publiczne Gimnazjum nr 3 w Grajewie, kl.IIIc