GŁOS W SPRAWIE POKRZYWDZONYCH DZIECI...

Dnia  16 maja 2017r. w Zespole Szkół Nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie odbyła się debata panelowa pt.: "Być dzieckiem,  to znaczy mieć prawo do godnego dzieciństwa". W spotkaniu gościnnie uczestniczyli uczniowie Publicznego Gimnazjum  Nr 3 wraz z opiekunem p. A. Formejster. Po powitaniu przez p. Dyrektor M. Sulkowską rozpoczęła się dyskusja nad sytuacją dzieci z krajów afrykańskich. Przewodniczącym debaty  był Rafał Kowalski, uczeń Technikum o profilu ekonomicznym. Nie zabrakło również eksperta w tej dziedzinie, który sprawował kontrolę merytoryczną , pani Ewa Borawska nauczycielka historii . Przedstawiła zebranym najważniejsze problemy tych krajów. Uczestnicy spotkania reprezentowali kolejno:

• Kenię- Bartłomiej Olszewski i Mateusz Głowczyński  z Technikum o profilu informatycznym,
  • Sudan Południowy - Natalia Maciorowska, Aleksandra Turowska, Inga Kwiatkowska i Afrodyta Żabińska z Liceum o profilu ogólnym,
  • Somalię- Paulina Budrewicz, Kamila Truszkowska, Dagmara Ostrowska, Weronika Rożenek z Liceum o profilu ogólnym.

Obecna była także przedstawicielka Afganistanu - Julia Maciorowska z Liceum o profilu ogólnym, chociaż nie połączona lokalizacją z innymi krajami, jednak  powiązana problematyką społeczną.

Rzeczniczka Praw Dziecka w osobie Moniki Nietupskiej, uczennica Technikum o profilu ekonomicznym przypomniała główne  ustalenia dotyczące poszanowania godności najmłodszych.

Przedstawiciele krajów afrykańskich swoimi wypowiedziami uświadomili zgromadzonym, iż  w obecnych czasach nadal są naruszane prawa do życia, nauki, wyrażania swoich poglądów. Debata została wzbogacona zdjęciami i filmami obrazującymi krzywdę afrykańskich dzieci zmuszanych do pracy i zabijania.  Smutek wywoływały  fotografię ukazujące umierające z głodu dzieci, które są  pozostawione na ulicy.

Debatę podsumowała p. Beata Szczepańska , pedagog szkolny. Nawiązała w swoim przemówieniu do czynienia dobra, udzielania pomocy w najbliższym otoczeniu. Zaapelowała o empatię, tak potrzebną w dzisiejszych czasach.

Dzisiejsza debata  jest drugim etapem projektu "Zróbmy pokój " organizowanym  przez PAH, który realizowany jest przez p. Beatę Szczepańską i p. Monikę Pskowską.

Monika Pskowska