Zespół Szkół Nr 2 im. 9. PSK w Grajewie

z1
z10
z11
z12
z13
z14
z15
z2
z3
z4
z5
z6
z8

Z POLSZCZYZNĄ PRZEZ WIEKI

A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą!

Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.

FRANCISZEK  KSAWERY  DMOCHOWSKI

Dnia 21 lutego 2017r. w Zespole Szkół Nr 2 w Grajewie społeczność uczniowska obchodziła Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z te okazji  na tablicy okolicznościowej zamieszczono wiadomości na temat kształtowania się polszczyzny oraz rozmieszczono plakaty przedstawiające przykłady poprawności językowej. Ponadto na każdej lekcji wybrane klasy wraz z nauczycielem uczestniczyły w teście, który miał na celu „pojedynkowanie się z językiem ojczystym”. Za prawidłowo udzielone odpowiedzi przewidziane były słodkie nagrody. Uczniowie wzorując się na mediach odpowiadali językiem dziennikarzy, co często okazywało się błędem. Media w dzisiejszych czasach powoli przestają uosabiać czystość języka polskiego. Dlatego to ważny argument , by w polskiej szkole obchodzić dzień mowy ojczystej. Należy znać drogę walki o język polski, o język ojczysty PRZEZ WIEKI.

Monika Pskowska

Organizatorzy:

Beata Szczepańska  i Monika Pskowska

 

 

Facebook