Zespół Szkół Nr 2 im. 9. PSK w Grajewie

z1
z10
z11
z12
z13
z14
z15
z2
z3
z4
z5
z6
z8

Dziś śpiewamy Tobie, Polsko….

14 listopada 2016 r. w Zespole Szkół nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie odbyła się uroczystość związana z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Program imprezy obejmował minikoncert poezji i pieśni patriotycznej w wykonaniu uczniów. Ideą tego spotkania było uświadomienie młodego człowieka czym jest ojczyzna i jakie wartości należy pielęgnować będąc Polakiem. W tym celu wprowadzona została w minikoncert  scenka dramatyczna. Przedstawia ona ucznia(Adam Tondera) ,który wracając ze szkoły dostrzega krzyż. Zaciekawiony rzeczami , które znajduje wokół niego- pas żołnierski, hełm, zbliża się. Wśród tych przedmiotów zauważa kartkę ze słowami Wysockiego:

„Nasz naród jak lawa,

Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa

Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi

Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi..."

Czyta te słowa, jednak nie rozumie ich sensu. Wtedy pojawiają się na scenie żołnierze, którzy pełnią wartę podczas koncertu. Repertuar był dobrany tak, by ukazać dojrzewanie młodych ludzi do walki.

„Dziś idę walczyć, mamo”- wokal- Angelika Gwiazdowska, akordeon Dominik Wołyniec, skrzypce Grzegorz Lendo

„Biały krzyż”- wokal Jakub Jagielski, gitara Narek Adamyan,

W skład Chóru weszły następujące osoby: Karol Plewka, Jakub Kaczmarczyk, Cezary Czarniecki, Katarzyna Zwolińska, Olszewska Natalia, Jabłońska Anna, Kamińska Sandra, A.Krzyżanowska , A. Zarębska

Rota i Pieśń Legionów  jak zwykle sprawiła wielkie poruszenie wśród społeczności. Odezwał się duch patriotyczny, gdyż cała sala dołączyła do wykonawców. Pieśni także towarzyszyła poezja patriotyczna w wykonaniu: Sabiny Haraś, Sandry Kamińskiej i Afrodyty Żabińskiej.

Na koniec uświadomiony uczeń wykrzyknął jako prawdziwy patriota słowa Wysockiego, które po wysłuchaniu  koncertu nabrały symbolicznego znaczenia.

Organizatorzy: Włodarczyk Katarzyna, Halina Waszkiewicz i Monika Pskowska

Monika Pskowska.

 


 

Facebook