Zespół Szkół Nr 2 im. 9. PSK w Grajewie

z1
z10
z11
z12
z13
z14
z15
z2
z3
z4
z5
z6
z8

IV Powiatowa Konferencja Naukowa

 

"...Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa

z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów..."

Kartezjusz

Dnia 14 czerwca 2016r. odbyła się IV Powiatowa Konferencja Naukowa  w Zespole Szkół nr 1 w Grajewie. Tematem tegorocznego spotkania była mowa i tradycje kulturowe przodków. Uczestnicy wysłuchali na początku mini-koncertu w wykonaniu nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Jana Sebastiana Bacha. Następnie głos zabrała prof. dr hab. Barbara Falińska z Uniwersytetu z Białegostoku. Przedstawiła historię związaną z początkiem badań nad językiem, o organizowanych obozach wędrownych i stacjonarnych. Jej głównym celem jest krzewienie patriotyzmu lokalnego. Mówiła o potrzebie zaszczepiania w uczniach zamiłowania do rejestrowania oraz badania języka ich babć i dziadków. Prezentowała także wraz z współautorami książkę "DIALOG POKOLEŃ MAZOWSZE POWIAT GRAJEWO". Publikacja ta to forma zbiorowego hołdu, wdzięczność wnuków i prawnuków. Wystąpienie także  dr Natalii Szydłowskiej na długo zapadnie słuchaczom w pamięci. Wyznała, iż nie pozwoli , by śmiano się z jej dzieci(czyt. uczniów), którzy mówią gwarą.  Uroczystość przyozdobiła przykładami zwyczajów panujących na wsi , przyśpiewkami pani Solińska ,mieszkanka Wąsosza.

Te wystąpienia to świadectwo pięknych postaw ludzi , którzy walczą o zachowanie kultury językowej.

Monika Pskowska

Osoby obecne na konferencji

Beata Szczepańska

Monika Pskowska

 


 

Facebook