Zespół Szkół Nr 2 im. 9. PSK w Grajewie

z1
z10
z11
z12
z13
z14
z15
z2
z3
z4
z5
z6
z8

Katyń – w 75. rocznicę Zbrodni

"Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha,

ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce"

(cmentarz na Monte Cassino)

W dniach 14-18 września 2015 r. przedstawiciele naszej szkoły Rafał Kowalski i Maciej Szymkiewicz w ramach projektu edukacyjnego „Katyń – w 75. rocznicę Zbrodni” wraz z uczniami z czternastu szkół średnich z naszego województwa uczestniczyli w wyjeździe do Włoch. Celem podróży było odwiedzenie cmentarzy żołnierzy polskich poległych w czasie II wojny światowej we Włoszech – pod Monte Cassino, w Bolonii i Loreto. Program wyprawy obejmował też zwiedzanie Rzymu i wraz z Bazyliką św. Piotra. W miejscu toczonych niegdyś działań zbrojnych młodzież wysłuchała prelekcji historyków z OBEP IPN w Białymstoku o przebiegu walk na szlaku bojowym II Korpusu, oraz o losach żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po wojnie. Poprzez modlitwę i zapalenie zniczy na grobach poległych żołnierzy uczniowie uczcili pamięć polskich bohaterów.

Halina Waszkiewicz

 

Zdj. 1 - Cmentarz II Korpusu PSZ w Bolinii

Zdj. 2 - Grób gen. W. Andersa na cmentarzu na Monte Cassino

Zdj. 3 - Symboliczne opasywanie biało czerwoną wstęgą grobu Andersa

Zdj. 4 - Cmentarz na Monte Cassino

Zdj. 5 - Klasztor na Monte Cassino zdobyty przez żołnierzy  II Korpusu

Zdj. 6 - Dziedziniec Klasztoru Benedyktyńskiego  na Monte Cassino

Zdj. 7 - Bazylika w Padwie

Zdj. 8 - Dziedziniec Bazyliki w Padwie

Zdj. 9 - Pod IPN w Białymstoku

Zdj. 10 - Cmentarz w Bolonii

Zdj. 11 - Plac przed Bazyliką św. Piotra w Rzymie

Zdj. 12- Koloseum i Łuk Triumfalny w Rzymie

Zdj. 13 - Integracja z mieszkańcami Rzymu

Zdj. 14 - Msza na Monte Cassino

Zdj. 15 - Odnajdywanie grobów żołnierzy poległych na Monte Cassino pochodzących z naszego powiatu

Zdj. 16 - Widok na cmentarz na Monte Cassino

 

 

 

 

 

Facebook