Zespół Szkół Nr 2 im. 9. PSK w Grajewie

z1
z10
z11
z12
z13
z14
z15
z2
z3
z4
z5
z6
z8

Podlaskie ślady broni V1 i V2

12 kwietnia w GIH miała miejsce prezentacja dwóch referatów w ramach "Grajewskich spotkań z historią". W spotkaniu uczestniczyła także delegacja ZS Nr 2.

Pierwszy referat, pod tytułem „Podlaskie ślady broni V1 i V2”, został wygłoszony przez pana Sławomira Kordaczuka, pracownika Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Dotyczył on tematu rakiet balistycznych stosowanych w czasie drugiej wojny światowej przez Niemców także na terenie Podlasia. Wykład uświetniony był udziałem w spotkaniu majora Tadeusza Sobieszczaka (widoczny na zdjęciu), który jako żołnierz AK uczestniczył w akcji przejęcia rakiety V2 w 1944 roku w okolicach Siedlec. Wiele elementów tych rakiet znajduje się w posiadaniu muzeum w Siedlcach, jako że ich pozostałości były zbierane przez żołnierzy AK w celu poznania ich budowy.

Pociski V2 były wystrzeliwane z poligonu Blizna od sierpnia 1943 roku. Szacunkowo odbyło się około 200 testowych startów rakiet. Kierowane były na leżący ok. 300 kilometrów w linii prostej poligon w miejscowości Sarnaki nad Narwią. Spadały one jednak nie tylko tam, czasem także w Bliźnie. Posiadający tę wiedzę wywiad Armii Krajowej pod Sarnakami przejął niewypał rakiety V-2.  Fragmenty tejże rakiety trafiły samolotem do Londynu. Specjaliści alianccy, dzięki jej przejęciu  opracowali metodę pozwalającą na zmianę jej kierunku lotu.

Drugą część spotkania wypełnił referat pana Czesława Rybickiego z Łomży, który to przedstawił zarys historyczny powstawania i działalności  Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w północno-wschodniej Polsce na przełomie XIX i XX w.


Facebook