Zespół Szkół Nr 2 im. 9. PSK w Grajewie

z1
z10
z11
z12
z13
z14
z15
z2
z3
z4
z5
z6
z8

Spotkanie z historykiem M. Roszkowskim

Dnia 7 kwietnia, w siedzibie Grajewskiej Izby Historycznej odbyło się ciekawe spotkanie z historykiem Maciejem Roszkowskim, osobą która jest związana z Muzeum Powstania Warszawskiego. W tejże prelekcji miała okazję uczestniczyć także delegacja ZS Nr 2.

Pan Roszkowski, autor biografii „Kazimierz Leski "Bradl" Życie dobrze spełnione” roztoczył przed słuchaczami szeroką panoramę ciekawych losów wybitnego żołnierza Armii Krajowej Kazimierza Leskiego.

Żołnierz ten, w trakcie swojego niezwykłego jak i trudnego, bo napiętnowanego przez wojnę życia, podróżował po Europie w przebraniu generała Wehrmachtu, walczył w Powstaniu Warszawskim, po wojnie był więziony i doświadczał tortur. Wolność odzyskał dopiero w 1955 r., jednak dobre imię, tak jak wielu Żołnierzy Wyklętych, dopiero niedługo przed śmiercią. Zmarł w 2000r.

Pan Maciej Roszkowski w trakcie swego przemówienia nawiązał do biografii „Bradla”, prezentując jedynie wybrane fakty i ciekawostki z życia Żołnierza. Kompletna biografia znajduje się w napisanej przez niego publikacji książkowej „Kazimierz Leski "Bradl" Życie dobrze spełnione”.


Facebook