„Jednostka” po raz kolejny w czołówce szkół ponadgimnazjanych w kraju...

Miesięcznik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita” ogłosiły 10 stycznia 2013 r. w Warszawie wyniki XV jubileuszowego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Zgodnie z postanowieniem Kapituły, technika zostały ocenione za pomocą pięciu kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, wyniki egzaminu zawodowego, oraz opinia o uczniach szkoły, wyrażona przez kadrę akademicką. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur oraz egzaminów zawodowych, System Informacji Oświatowej, oraz własne badanie ankietowe, przeprowadzone przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wśród kadry uczelni akademickich w całej Polsce. W zestawieniach zostały zaprezentowane szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.

Tegoroczny Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących i Techników ponownie potwierdził wysoką pozycję szkół z naszego województwa w skali kraju. W rankingu liceów ogólnokształcących sześć z naszego województwa znalazło się w pierwszych stu w kraju.

W rankingu najlepszych techników  znalazło się 5 techników z naszego województwa, które jednocześnie znalazły się w pierwszych stu w kraju.

Technikum w Zespole Szkół Nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie zajęło 5 miejsce w województwie podlaskim oraz 88 miejsce w kraju (jedyna szkoła w powiecie grajewskim). Jest to ogromny sukces szkoły, dyrektora,  nauczycieli, młodzieży oraz ich Rodziców.

13 lutego 2013 r., tradycyjnie już z dyrektorami 10 najlepszych liceów ogólnokształcących i 10 techników spotkał się Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski i Wicekurator Wiesława Ćwiklińska.

Podczas spotkania Pan Wicewojewoda pogratulował dyrektorom wyróżnionych szkół, wręczając pamiątkowe grawertony. Taki wspaniały grawerton dla naszej szkoły  przekazał Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski i Wicekurator Wiesława Ćwiklińska, z życzeniami dalszych sukcesów edukacyjnych i wychowawczych dla całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół Nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie. Nagrodę tę w imieniu Dyrektora ZS Nr 2 odebrała nauczycielka przedmiotów ekonomicznych mgr Jolanta Jurczykowska.

Na zakończenie uroczystego spotkania do dyrektorów nagrodzonych szkół zwróciła się Pani Wicekurator. W swoim wystąpieniu mówiła o dobrej szkole i dobrym dyrektorze. Dobra szkoła to ta, która dobrze uczy, ale również inspiruje uczniów do aktywnego uczestnictwa w szeroko rozumianej kulturze, pracy na rzecz własnego rozwoju, na rzecz innych ludzi, na rzecz środowiska. Dobry dyrektor to ten, który wie, zna i bierze odpowiedzialność za działalność szkoły, bo na tym gruncie opiera się skuteczność jego przywództwa. Gratulując dyrektorom dobrych wyników, Pani Wicekurator przekazała im również życzenia Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Opracowanie materiału:

mgr Jolanta Jurczykowska (tekst) i  mgr Krzysztof Gutowski (zdjęcia 2, 3, 4), Kuratorium Oświaty w Białymstoku (zdjęcie nr 1)